Ακαδημαϊκή & Επαγγελματική Εμπειρία /Θέσεις:

2004-σήμερα:

2007-2010:

Διευθυντής του Τομέα Ζωικής Παραγωγής, Ιχθυολογίας Οικολογίας και Προστασίας Περιβάλλοντος της Κτηνιατρικής Σχολής του Α.Π.Θ..

1999-σήμερα:

Διευθυντής Εργαστηρίου Οικονομίας Ζωικής Παραγωγής, Κτηνιατρική Σχολή, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης.

1999-2004:

Αναπληρωτής Καθηγητής Οικονομίας Ζωικής Παραγωγής και Εφαρμοσμένης Στατιστικής, Εργαστήριο Οικονομίας Ζωικής Παραγωγής, Κτηνιατρική Σχολή, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης.

1993-1999:

Επίκουρος Καθηγητής Οικονομίας Ζωικής Παραγωγής και Εφαρμοσμένης Στατιστικής, Εργαστήριο Οικονομίας Ζωικής Παραγωγής, Κτηνιατρική Σχολή, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης.

1988-1993:

Λέκτορας Οικονομίας Ζωικής Παραγωγής, Εργαστήριο Οικονομίας Ζωικής Παραγωγής, Κτηνιατρική Σχολή, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης.

1981-1988:

Επιστημονικός Συνεργάτης, Εργαστήριο Οικονομίας Ζωικής Παραγωγής, Κτηνιατρική Σχολή, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης.

1977-1981:

Έφεδρος Αξιωματικός Οικονομικού, Διεύθυνση Οικονομικού της 1ης Στρατιάς (Λάρισα) και Ελεγκτήριο Δαπανών του Γ' Σώματος Στρατού (Θεσσαλονίκη).

Διδακτική Εμπειρία:

Α. Προπτυχιακό επίπεδο

1986-σήμερα:

Διδασκαλία του μαθήματος «Στατιστική» /σήμερα «Βιοστατιστική» (Α' εξάμηνο, Κτηνιατρική Σχολή/ σήμερα Τμήμα Κτηνιατρικής του Α.Π.Θ.).

Διδασκαλία του μαθήματος «Οικονομία Ζωικής Παραγωγής» (Δ΄ εξάμηνο / σήμερα Β' εξάμηνο, Κτηνιατρική Σχολή / σήμερα Τμήμα Κτηνιατρικής του Α.Π.Θ.).

2012-2013:

Συμμετοχή στη διδασκαλία του μαθήματος επιλογής «Οργάνωση, Διοίκηση και Χρηματοδότηση Μονάδων Ζωικής Παραγωγής», στους φοιτητές του Δ΄ εξαμήνου, του προπτυχιακού προγράμματος σπουδών της Κτηνιατρικής Σχολής του Α.Π.Θ.

1981-1986:

Συμμετοχή στη διδασκαλία των φροντιστηριακών ασκήσεων του μαθήματος «Στατιστική» (Α' έτος σπουδών, Κτηνιατρική Σχολή Α.Π.Θ.).

Συμμετοχή στη διδασκαλία των φροντιστηριακών ασκήσεων του μαθήματος «Οικονομία Ζωικής Παραγωγής» (Γ' έτος σπουδών, Κτηνιατρική Σχολή Α.Π.Θ.).

Β. Μεταπτυχιακό επίπεδο

2015- σήμερα:

Συμμετοχή στη διδασκαλία του μαθήματος «Οικο-καινοτομία, επιχειρηματικότητα και οικονομία στις υδατοκαλλιέργειες», στο  Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών του Τμήματος Βιολογίας του Α.Π.Θ., στην ειδίκευση «Υδατοκαλλιέργειες, Καινοτομία και Βιωσιμότητα».

2012-2015:

Συμμετοχή στη διδασκαλία του μαθήματος «Στατιστικές Μέθοδοι Έρευνας», στο  Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών του Τμήματος Λογιστικής του ΤΕΙ Καβάλας, στην ειδίκευση «Λογιστική, Ελεγκτική και Διεθνείς Συναλλαγές».

2011-2013:

Διδασκαλία του μαθήματος «Βιοστατιστική, Μεθοδολογία Έρευνας και Πληροφορική» στο Μεταπτυχιακό Τμήμα της Κτηνιατρικής Σχολής του Α.Π.Θ., στην ειδίκευση «Χειρουργική των Ζώων Συντροφιάς».

Δίδαξα το μάθημα «Βιοστατιστική, Μεθοδολογία Έρευνας» στο Μεταπτυχιακό Τμήμα της Κτηνιατρικής Σχολής του Α.Π.Θ., στην ειδίκευση «Παθολογία των Ζώων Συντροφιάς».

2006-2014 :

Διδασκαλία του μαθήματος «Βιοστατιστική, Μεθοδολογία Έρευνας», στο Μεταπτυχιακό Τμήμα της Κτηνιατρικής Σχολής του Α.Π.Θ., στην ειδίκευση «Εκτροφή και Παθολογία Παραγωγικών Ζώων».

Διδασκαλία του μαθήματος «Μαθήματα Οικονομίας Ζωικής Παραγωγής, Νομοθεσίας και Διοίκησης», στο Μεταπτυχιακό Τμήμα της Κτηνιατρικής Σχολής του Α.Π.Θ., στην ειδίκευση «Εκτροφή και Παθολογία Παραγωγικών Ζώων».

1995-2007:

Διδασκαλία σειράς μαθημάτων «Οικονομικής των Επιχειρήσεων», στο Μεταπτυχιακό Τμήμα του Τμήματος Βιολογίας του Α.Π.Θ., στα πλαίσια του μαθήματος «Διαχείριση Μονάδων και Προϊόντων Υδατοκαλλιεργειών», στην ειδίκευση «Υδροβιολογία και Υδατοκαλλιέργειες».

Γ. Εκπαιδευτικά σεμινάρια

1993 & 1995:

Διδασκαλία σειράς θεμάτων «Στατιστικής», στα πλαίσια των εκπαιδευτικών σεμιναρίων "Προστασία Πειραματόζωων. Χρήση στην Κλινική Έρευνα και Διαγνωστική", που διοργάνωσε το Τμήμα Κτηνιατρικής του Α.Π.Θ.

1994 :

Τeaching “Statistics with Computer Applications” in a seminar with the title: "Management and Business Administration with Computer Applications", taken place in Albania under the ACE (Market Access Europe) Program for Albania (organized by the Hellenic Operational Research Society [HELLORS]).

1993 /Δεκέμβριος:

Διδασκαλία σειράς θεμάτων «Στατιστικής», στα πλαίσια του προγράμματος "Ιχθυοκαλλιέργειες Θαλάσσιων και Γλυκέων Υδάτων" που διοργάνωσε το ΓΕΩΤ.Ε.E. - Παράρτημα Κεντρικής Μακεδονίας.

1992 /Ιούνιος:

Διδασκαλία σειράς θεμάτων «Στατιστικής», σε κτηνιάτρους του Υπουργείου Γεωργίας, καθώς και σε μετεκπαιδευόμενους κτηνιάτρους σε θέματα Εργαστηριακής Μικροβιολογίας Τροφίμων, στο Τμήμα Κτηνιατρικής του Α.Π.Θ..

Πίσω στην κύρια σελίδα