Προσκλήσεις για Διαλέξεις & Επιστημονικές Συναντήσεις:

Προσκλήσεις για Διαλέξεις & Επιστημονικές Συναντήσεις

1.

Πρόσκληση και εισήγηση θεμάτων «Εφαρμοσμένης Στατιστικής με Η/Υ» σε μέλη ΔΕΠ της Σχολής Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Τιράνων της Αλβανίας, στα πλαίσια προγράμματος με τίτλο "Management and Business Administration with Computer Applications", που χρηματοδοτήθηκε από το πρόγραμμα ACE (Action for Cooperation in the Field of Economics) της Ευρωπαϊκής Ένωσης, 24- 31/3/1994.

2.

Πρόσκληση του Τμήματος Λογιστικής του ΤΕΙ Καβάλας, και πραγματοποίηση τριών (3) διαλέξεων, ως ακολούθως:

Ø  «Ο κλάδος της μελισσοκομίας με αριθμούς» (29/4/1999).

Ø  «Αξιολόγηση επενδύσεων στον αγροτικό τομέα - Case study σε μονάδα εκτροφής πέστροφας» (30/4/1999).

Ø  «Η οικονομία των θαλάσσιων υδατοκαλλιεργειών στην Ελλάδα - Χρηματοοικονομική προσέγγιση» (4/5/1999).

3.

Πρόσκληση του Τμήματος Λογιστικής του ΤΕΙ Καβάλας, και πραγματοποίηση δύο (2) διαλέξεων, ως ακολούθως:

Ø  «Ισοζύγιο Μελισσοκομικών Προϊόντων στην Ευρωπαϊκή Ένωση» (17/2/2000).

Ø   «Δείκτες αποδοτικότητας στον κλάδο των θαλάσσιων ιχθυοκαλλιεργειών στην Ελλάδα» (18/2/2000).

4.

Ύστερα από πρόσκληση του συντονιστή του προγράμματος JEP με τίτλο «A New Economic Speciality for the Classical Universities of Ukraine», πήγα στο Κίεβο (Κiev) της Ουκρανίας, από 8- 13/9/2003, όπου πήρα μέρος σε προγραμματισμένη συνάντηση συντονιστών του προγράμματος και παράλληλα παρακολούθησα τις εργασίες του “1st International Conference on Global Integration of Graduate Programmes”, το οποίο οργανώθηκε στα πλαίσια του παραπάνω προγράμματος.

5.

Ύστερα από σχετική πρόσκληση του Προέδρου της Οργανωτικής Επιτροπής του “1ου Πανελλήνιου Περιβαλλοντικού Συνεδρίου”, που οργανώθηκε από το Τμήμα Δασολογίας, Διαχείρισης Περιβάλλοντος και Φυσικών Πόρων του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης, πήγα στην Ορεστιάδα, από 7- 9/5/2004, όπου πήρα μέρος στις εργασίες του συνεδρίου και προήδρευσα στην Ενότητα «Οικονομική Πολιτική Περιβάλλοντος».

6.

Ύστερα από πρόσκληση του συντονιστή του προγράμματος JEP της Ευρωπαϊκής Ένωσης (contract JEP 21235-2000), με τίτλο «A New Economic Speciality for the Classical Universities of Ukraine», πήγα στο Sunderland Μεγάλης Βρετανίας, από 9-15/3/2004, όπου πήρα μέρος σε προγραμματισμένη συνάντηση των συντονιστών του προγράμματος.

7.

Στα πλαίσια των εκδηλώσεων της 60ής επετείου (Μάιος 2004) από την ίδρυση της Σχολής Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Κιέβου (Ουκρανία), προσκλήθηκα στο Κίεβο από τον Κοσμήτορα της Σχολής Καθηγητή Victor Bazylevich.

8.

Ύστερα από πρόσκληση του συντονιστή του προγράμματος TACIS SCM με τίτλο "A Training Programme for Quality Assurance", πήγα στο Αμάν (Amman) της Ιορδανίας, από 26-30/11/2004, όπου πήρα μέρος σε προγραμματισμένη συνάντηση των συντονιστών του προγράμματος και παράλληλα παρακολούθησα τις εργασίες του “2nd International Conference on Global Integration of Graduate Programmes” και προήδρευσα στην Ενότητα  “International Issues”.

9.

Ύστερα από πρόσκληση του Προέδρου της Οργανωτικής Επιτροπής του “2ου Πανελλήνιου Συνεδρίου Υδροβιολογίας - Αλιείας”, που οργανώθηκε από το Τμήμα Γεωπονίας Ζωικής Παραγωγής και Υδάτινου Περιβάλλοντος του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, πήγα στον Βόλο, από 13-14/5/2005, όπου πήρα μέρος στις εργασίες του συνεδρίου και προήδρευσα στην Ενότητα/Μέρος «Επιστημονικές Εργασίες».

10.

Ύστερα από πρόσκληση του συντονιστή του προγράμματος της Ευρωπαϊκής Ένωσης TACIS SCM, με τίτλο "A Training Programme for Quality Assurance", πήγα στο Donetsk της Ουκρανίας, από 12-17/6/2005, όπου πήρα μέρος σε προγραμματισμένη συνάντηση των συντονιστών του προγράμματος.

11.

Ύστερα από σχετική πρόσκληση των Πρυτάνεων του Donetsk Νational University και του Mariupol State University of Humanities της Ουκρανίας, πήγα στη Μαριούπολη όπου παρακολούθησα τις εργασίες του “Magna Charta Observatory Collegium Summer Meeting”, από 18- 19/6/2005.

12.

Ύστερα από σχετική πρόσκληση του Προέδρου της Οργανωτικής Επιτροπής του “3rd International Conference on Global Integration of Graduate Programmes”, πήγα στο Irkutsk της Ρωσίας (Σιβηρία), από 3- 8/10/2005, όπου πήρα μέρος στις εργασίες του συνεδρίου και προήδρευσα στην ενότητα “Virtual University”.

13.

Ύστερα από πρόσκληση του συντονιστή του προγράμματος της Ευρωπαϊκής Ένωσης TACIS SCM, με τίτλο "Quality Assurance for Ukraine", πήγα στο Κίεβο της Ουκρανίας, από 10-13/5/2007, όπου πήρα μέρος σε προγραμματισμένη συνάντηση των συντονιστών του προγράμματος.

14.

Ύστερα από πρόσκληση του Επίκ. Καθηγητή κ Γ. Αραμπατζή, πήγα στην Ορεστιάδα και έδωσα διάλεξη στους φοιτητές του Μεταπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών του Τμήματος Δασολογίας και Διαχείρισης Περιβάλλοντος και Φυσικών Πόρων του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης, με θέμα: «Η οργάνωση των παραγωγικών συντελεστών στις αγρο-εκμεταλλεύσεις», στα πλαίσια του μαθήματος «Οικονομία και Διαχείριση Φυσικών Πόρων».

15.

Πρόσκληση του αντιπρύτανη του Donetsk National University (Ukraine) Professor Sergey Ivanov να παραστώ στις εκδηλώσεις εορτασμού των 75 ετών από την ίδρυση του Donetsk National University (2012).

Πίσω στην κύρια σελίδα