α. ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

·       Κατά το διάστημα 1989-1991, διετέλεσα επιστημονικός υπεύθυνος του ερευνητικού έργου υπ’ αριθμ. 87ΕΔ73 του ΠΕΝΕΔ-87, με τίτλο “Βέλτιστοι σχεδιασμοί πειραμάτων”, αντικαθιστώντας τον καθηγητή κ. Στρατή Κουνιά, που εκλέχτηκε σε θέση καθηγητού στο πανεπιστήμιο Αθηνών.

·      Κατά το διάστημα 1995-1998, διετέλεσα επιστημονικός υπεύθυνος στο ερευνητικό έργο ΠΕΝΕΔ95 1669 με τίτλο "Βέλτιστοι Σχεδιασμοί Πειραμάτων".

·       1993-1995. Συμμετοχή σε ομάδα ερευνητών της Προσχολικής Αγωγής.

·       2000 και 2001 συμμετοχή σε επιμορφωτικό πρόγραμμα καθηγητών μέσης εκπαίδευσης.

·       2003-2009 Επιστημονικώς Υπεύθυνος του ερευνητικού έργου ΕΠΕΑΕΚ 21484 «Αναμόρφωση Προπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών Τμήματος Μαθηματικών».

·       2002-σήμερα. Συμμετέχων και από το 2005 Επιστημονικώς Υπεύθυνος του ερευνητικού έργου ΕΠΕΑΕΚ 21052 «Μεταπτυχιακές Σπουδές Τμήματος Μαθηματικών»

β. ΚΡΙΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ (refereeing)

·       Είμαι κριτής στα διεθνή Περιοδικά: JSPI,  Metrica κ.ά. καθώς και στην περιοδικές εκδόσεις των “Πρακτικών” του ΕΣΙ, της ΕΜΕ, της “Διάστασης” κ.ά.

γ. ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ

·       Συμμετείχα για πολλά χρόνια με τη διδασκαλία επιμορφωτικών μαθημάτων Στατιστικής, Πιθανοτήτων και Συνδυαστικής στην επιμόρφωση των καθηγητών μέσης εκπαίδευσης στα πλαίσια των ΣΕΛΜΕ, αργότερα των ΠΕΚ και σήμερα των ΕΠΕΑΕΚ.

δ. ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ

·       Συμμετείχα μαζί με τον κ. Ι. Αντωνίου και τον κ. Γ. Μητακίδη στην ίδρυση και λειτουργία του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών στην «Επιστήμη του Διαδικτύου» στη Βέροια.